Společnou prioritou jsou sport, jako samozřejmá součást života dětí a mládeže, více pohybu na školách, dostupná sportoviště a dostatek trenérů a cvičitelů. Na těchto prioritách se shodli na společném setkání 12. září v Tyršově domě vedoucí představitelé České unie sportu a České obce sokolské. Schůzky, která se uskutečnila v historickém sídle ČOS v Tyršově domě, se za ČOS zúčastnili nový starosta Martin Chlumský a náčelník ČOS Petr Svoboda, za ČUS znovuzvolený předseda Miroslav Jansta, místopředseda Marek Pakosta a generální sekretář Jan Boháč.
Oba vrcholní představitelé střešních sportovních organizací se netajili zájmem zkoordinovat co nejvíce aktivit, které by společně mířily na vytváření lepších podmínek pro sportovní aktivity v Česku. Shodli se na potřebě podpory a propagace všech forem pohybových aktivit jako součásti prevence v péči o zdraví a kondici občanů všech věkových skupin. Tato součinnost by mohla začínat koordinací dialogu se státní správou a krajskými samosprávami, městy a obcemi a přes komunikaci společných zájmů v médiích vést až k užší spolupráci v soutěžním sportu na úrovni sportovních svazů.
Představitelé ČUS ocenili stávající formát a úroveň všesokolského sletu a jeho odkaz k národním tradicím, které by bylo záhodno celospolečensky více rozvíjet. Zástupci ČOS naopak vyzvedli význam funkční sítě územních pracovišť ČUS pro administrativní podporu malých klubů, kterou by mohly ocenit i tělocvičné jednoty ČOS. Hovořilo se také o aktuálních problémech rekreačního, výkonnostního i vrcholového sportu. Shoda panovala na neúnosně narůstající agendě administrativní správy sportovních spolků, kterou dobrovolníci v klasickém pojetí volnočasových aktivit přestávají zvládat, a zájem o nezištnou práci v klubech rychle opadá.
„S příchodem nového vedení Sokolů bylo jasné, že po letech existence obou organizací vedle sebe, ale bez komunikace společných problémů českého sportu, přichází příležitost pozici sportu v naší společnosti posílit zviditelněním společných zájmů. Sokolové mají stále sílu tradic, jsou symbolem národní hrdosti, mají stabilní členskou základnu a jejich tělocvičné jednoty mají stejné poslání jako naše sdružené subjekty. Je to jen na dohodě o společném postupu, ve společných prioritách. Dohoda by neměla být složitá, a spolupráce by měla být soustavná,“ konstatoval Miroslav Jansta a poukázal zejména na zastaralost sportovních staveb v Česku a nedostatek prostředků na jejich obnovu.
„Ve vztahu k poskytovatelům dotací, zejména samosprávě a státní správě, která vytváří systém podpory sportovních klubů, se nám rozhodně vyplatí spolupracovat,“ řekl starosta ČOS Martin Chlumský a dodal: „Naše krásné sokolovny jsou mnohde architektonicky zajímavé, ale vyžadují značné investice na obnovu a údržbu. Také se mění nároky členské základny na kvalitu prostor, v kterých se činnosti odehrávají. To vše řeší bezpochyby i kluby ČUS a v této oblasti se nám určitě vyplatí spojit síly.“
Představitelé ČUS a ČOS diskutovali o nedostatečné investici státu do zdravotní prevence prostřednictvím sportu. I s touto společnou prioritou se hodlají společně obracet na státní instituce s odkazem na zahraniční studie a zkušenosti o pozitivním přínosu dlouhodobých investic do zdravotní prevence na celkové výdaje státu.