V pořadí deváté letošní zasedání Výkonného výboru České unie sportu se uskutečnilo v úterý 5. listopadu v Praze na Strahově. K hlavním bodům jednání patřily mimo jiné rozbor výsledku hospodaření ČUS v období za první tři čtvrtletí roku 2024, rozsah žádosti ČUS o státní podporu z Národní sportovní agentury pro rok 2025 a předpokládaný plán činnosti v rámci investic do Národního sportovního centra Nymburk.
Předseda ČUS Miroslav Jansta informoval o přípravě státního rozpočtu na rok 2025, kapitoly pro sport, který v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR prošel prvním čtením. Původní návrh Ministerstva financí vláda navýšila o jednu miliardu na částku 7,9 miliardy korun.
„I tato částka je pro sportovní prostředí naprosto nedostatečná. Sport v České republice je dlouhodobě podfinancovaný, sportoviště stárnou, což v souvislosti s tím, jak neustále narůstají náklady v investiční i neinvestiční oblasti, nepovede ke zlepšení jeho podmínek a dalšímu rozvoji,“ prohlásil Miroslav Jansta.
Místopředseda ČUS Marek Pakosta seznámil členy výkonného výboru s aktuálně vypsanými dotačními výzvami Národní sportovní agentury na rok 2025. Jsou to neinvestiční výzvy Sportovní organizace olympijského hnutí, Zastřešující sportovní organizace, Unisport, Všesportovní organizace a Servisní a provozní činnost národních sportovních center. Současně byly zveřejněny investiční výzvy: Regiony 2025 – investice pod 10 mil. Kč, Regiony 2025 – investice nad 10 mil. Kč (výstavba) a Regiony 2025 – investice nad 10 mil. Kč (technické zhodnocení).
„Možnosti Národní sportovní agentury alokovat do těchto výzev prostředky, které by byly potřebné pro sportovní prostřední k obnově infrastruktury, jsou, bohužel, velmi limitované výší státního rozpočtu pro sport,“ uvedl Marek Pakosta.
VV ČUS byl informován o stále neukončené legislativní změně a další probíhající novelizaci zákona upravujícího evidenci a zákonné odvody z uzavíraných dohod o provedení práce nebo dohod o pracovní činnosti. Ty jsou pro sportovní prostředí klíčovým nástrojem k odměňování dobrovolníků a sportovní prostředí tak na nastavení podmínek ze strany státu stále čeká.
Pozitivní průběžný hospodářský výsledek ČUS
Výkonný výbor ČUS projednal a schválil rozsah žádosti ČUS o státní podporu na základě výzvy Národní sportovní agentury Zastřešující sportovní organizace na rok 2025. Žádost bude zahrnovat z více jak devadesáti procent dotace na činnost územních pracovišť ČUS (Servisních center sportu) podporujících práci sportovních klubů ve 14 krajích a 75 okresech. Bude také připravena žádost o prostředky na provoz sportovních středisek ve vlastnictví ČUS (SC Nymburk, PS Podolí) a na celorepublikový projekt pro sportování veřejnosti Sportuj s námi a na činnost centra ČUS.
Rozbor výsledku hospodaření ČUS za období 1. ledna až 30. září 2024 předložil ředitel ekonomických agend ČUS Pavel Benda. VV ČUS ocenil, že průběžný ekonomický výsledek v hospodářské činnosti je pozitivní, vykazuje zisk 12,773 milionu korun, což je o deset milionů více než předpokládaný plán.
Na Nymburk chce být ČUS připravena
Dále se členové VV ČUS zabývali předpokládaným plánem činnosti v rámci investice do obnovy Národního sportovního centra Nymburk. Tento plán vychází ze záměrů Národní sportovní agentury a investičního dotačního programu pro obnovu národních sportovních center schváleného Vládou ČR. V souvislosti s tím, že podmínkou pro podání žádosti k případné výzvě je třeba mít platné územní rozhodnutí a stavební povolení, postupuje Česká unie sportu tak, aby byla na tento krok plně připravena. Materiál detailně popisuje jednotlivé připravené varianty obnovy střediska podle výše prostředků, které budou z NSA k dispozici, specifikuje výši finanční spoluúčasti ČUS nebo postup při výběrových řízeních a stavebních činnostech. Dokument navíc poukazuje na nutnost vyřešení některých problematických znění v podmínkách dotačních programů tak, aby přijetí dotace nebylo pro ČUS rizikové.
VV ČUS dále schválil žádosti o půjčku z Rezervního fondu sportovních svazů ČUS dvěma žadatelům z řad členských národních sportovních svazů k zajištění přípravy a účasti jejich sportovců na vrcholných mezinárodních akcích.
Důležitým bodem jednání byla také obšírná diskuse k Etickému kodexu sportu a Etickému kodexu správného trenéra, který předložila Národní sportovní agentura ke konzultaci a připomínkám střešním sportovním organizacím včetně České unie sportu. ČUS tuto iniciativu vítá a domnívá se, že myšlenky a úvahy, které obsahují, by byly nepochybně přínosné pro sportovní prostředí, ale nemají zatím oporu v současné legislativě. VV ČUS proto doporučuje, aby oba materiály vydala NSA jen jako doporučující dokumenty pro implementaci ve sportovním prostředí.
Místopředseda ČUS Marek Hájek reagoval na nedávné krajské volby a s tím spojené změny v jejich vedení. Považuje to za velkou příležitost pro krajské organizace ČUS navázat či obnovit jednání o významu sportu a zvýšení jeho podpory v jednotlivých krajích.
Autor: KT ČUS