Po problémech, jako je obezita nebo upadající pohybová gramotnost, se kluby po celé České republice potýkají s dalším zásadním jevem – zhoršením pozornosti a koncentrace dětí během tréninků.

Tento negativní trend potvrdilo 56 % sportovních klubů zapojených do průzkumu České unie sportu (ČUS). Výsledky průzkumu odhalily, že více než polovina trenérů má obtíže při práci s dětmi, protože nejsou schopné udržet pozornost po delší dobu.

Pohled odborníků a trenérů

Miroslav Jansta, předseda ČUS, situaci komentuje slovy:
„V poslední době slýcháváme od trenérů dětí, že se s dětmi hůře pracuje. Bohužel nám patrně roste roztěkaná generace, kterou postihla covidová pandemie. Děti je čím dál těžší zaujmout, když jsou naučené ve svém volném čase na hry nebo na prostředí mobilního telefonu, kde během pár vteřin dostanou lavinu podnětů.“

Jedná se o trend, který má podle odborníků více příčin:

  • Technologická závislost: Mobilní telefony, hry a sociální sítě poskytují dětem rychlé a intenzivní podněty, což snižuje jejich schopnost se déle soustředit.
  • Pandemie Covid-19: Dlouhé období izolace a online výuky ovlivnilo nejen pohybové schopnosti dětí, ale také jejich schopnost udržet pozornost.
  • Nedostatek pohybových návyků: S poklesem fyzické aktivity u dětí se snižuje i jejich schopnost zvládat strukturované činnosti, jako jsou tréninky.

Jak situaci zlepšit?

Trenéři i rodiče hledají způsoby, jak děti opět zaujmout a přivést je k pohybu a sportu. Jedním z doporučení je zaměřit se na pestrost tréninků, zařazovat zábavné aktivity a omezit pasivní trávení volného času u obrazovek.

Výzva pro trenéry a rodiče

Pokud jste trenér nebo rodič, čelíte podobnému problému? Jak se vám daří děti motivovat a pracovat na jejich soustředění? Podělte se o své zkušenosti a nápady v komentářích pod tímto článkem.


Česká unie sportu se snaží na tento problém upozornit a podpořit kluby v jejich snaze o návrat dětí k aktivnímu pohybu a zdravému životnímu stylu.